Czy jednorazowe testery trzeźwości są wiarygodne?

Dobrej klasy profesjonalny alkomat to często wydatek nawet kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób szuka czegoś tańszego, co będzie w stanie za dosłownie kilka złotych dokonać pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Odpowiedzią w tym wypadku okazuje się jednorazowy tester trzeźwości. Czy jednak taki alkohol test jest skuteczny?

Czym jest jednorazowy tester trzeźwości?

Żeby móc się przekonać, czy aby na pewno jednorazowe alkotesty są skuteczne, najpierw warto się dowiedzieć, czym one tak naprawdę są i jak działają.
Jednorazowy test trzeźwości składa się z dwóch elementów, czyli z nadmuchiwanego powietrzem balonika oraz szklanej rurki, która wypełniona jest specjalny środkiem chemicznym. Jak to jednak działa? Rurkę z chemią trzeba umieścić w baloniku, a następnie bardzo mocno w niego dmuchnąć. Następnym krokiem, jaki trzeba zrobić, jest obserwowanie zmieniającego się koloru granulatu w szklanej rurce. Najczęściej producent takich testerów w instrukcji zawiera informacje o dwóch progach nietrzeźwości, które oznaczone są oczywiście odpowiednim kolorem. Im granulat staje się ciemniejszy, tym więcej alkoholu ma się w wydychanym powietrzu. Najczęściej progi barw ustawione są na poziomie 0,2 i 0,5 promila.

Najważniejsze wady i zalety jednorazowych testerów trzeźwości

Jakie są zalety stosowania takiego testera? Przede wszystkim jest to sposób bardzo prosty, a co najważniejsze szybki i tani. Nie trzeba kupować skomplikowanego urządzenia, wgryzać się w jego obsługę, czy też kalibrować jego czujnika. Jedyne co trzeba zrobić, to zmontować tani i prosty zestaw liczący sobie dwa elementy i zwyczajnie dmuchnąć w balonik.
A jakie są natomiast wady takich testerów? Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że są one wysoce narażone na działanie niskiej temperatury. Gdy będą na nią długo wystawione, mogą wskazywać błędne wyniki. Nie da się także ukryć tego, że nieprzyjemnym może być sam proces pomiaru, ponieważ balonik musi być dość mocno nadmuchy.

Czy jednorazowy tester trzeźwości jest skuteczny?

Jak jednak prezentuje się najważniejsza kwestia, czyli to, czy taki jednorazowy tester jest w ogóle wiarygodny? Jak się okazuje tak, choć na uwadze trzeba mieć to, że nie jest on tak dokładny, jak model elektroniczny za kilkaset złotych. Mimo jednak wszystko, gdy użyje się go poprawnie, a sam tester będzie przechowywany w odpowiednich warunkach, jest on w stanie dość precyzyjnie wskazać, czy nadajemy się do prowadzenia samochodu, lub też czy zawartość alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu kwalifikuje nas jako osoby nietrzeźwe. Biorąc pod uwagę cenę, jest to bardzo dobry wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *